Fonty a prawa autorskie

Zastosowanie fontów jest niezwykle szerokie, jednakże trzeba pamiętać o tym, że każdy z nich ma swojego twórcę, który zazwyczaj udostępnia swoje dzieło na ściśle określonych zasadach, ujętych w formie licencji, którą jesteśmy zobowiązani dokładnie przeczytać. Dzięki temu zyskujemy pewność, czy darmowe fonty można wykorzystać komercyjnie. Przedstawiam listę, na jakich licencjach są udostępniane fonty.

Najpopularniejsze licencje na fonty

1. SIL Open Font License jest wolną licencją typu copyleft, która pozwala na modyfikowanie darmowe fonty z pismem odręcznymoraz wykorzystywanie fontów nie tylko do celów prywatnych, ale także do celów komercyjnych.

2. Apache jest licencją pozwalającą na wykorzystywanie fontów do celów komercyjnych, a do tego można je swobodnie paper-2-1546719-640x960.jpgmodyfikować.

3. MIT jest licencją dającą nieograniczone prawo do wykorzystywania, kopiowania, modyfikowania oraz upowszechniania fontów do celów komercyjnych oraz jako font-face.

4. Fonty pakietu Microsoft Office opierają się na licencji pozwalającej na wykorzystywanie ich do celów komercyjnych, jednakże nie ma możliwości ich modyfikowania, kopiowania, przeprojektowywania ani też dalszego dystrybuowania.

5. Fonty Adobe można wykorzystywać do celów komercyjnych oraz modyfikować według własnych upodobań. Niestety dotyczy to mniejszości dostępnych fontów, gdyż większość z nich nie można modyfikować, sprzedawać ani też redystrybuować bezpłatnie.

6. Font Fabric jest serwisem oferującym darmowe fonty, gdzie do każdego z nich dołączany jest tekst licencji, z którym należy się zapoznać przed użyciem danego fontu. Fonty można wykorzystywać do celów komercyjnych, ale nie można ich modyfikować ani też kopiować.

Add ping

Trackback URL : http://kochamprojektowac.pl/trackback/6

Page top