Podstawowe zasady projektowania dobrego logo

Niemal codziennie w swojej pracy zawodowej słyszę pytanie dotyczące tego, czym powinno się charakteryzować dobrze zaprojektowane logo firmowe. I wtedy na myśl przychodzi mi jedna refleksja – wystarczy spojrzeć na firmowe wizytówki wielkich światowych gigantów, których loga są rozpoznawane w niemal każdym zakątku świata. To co je wyróżnia na tle wielu innych, to przede wszystkim uniwersalność, prostota, rozpoznawalność, ponadczasowość, jasność przekazu i minimalizm. I właśnie te cechy powinno posiadać dobre logo.

Współczesne projektowanie graficzne umożliwia stworzenie dowolnego projektu – bez względu na gusta i zapotrzebowanie klientów. Wiele osób zlecających projekty chciałoby, aby ich logo było najlepsze, najładniejsze i najbardziej rozpoznawalne. Jednak aby to osiągnąć, niezbędne jest dostosowanie się do pewnych zasad, które wyznaczają obowiązujące standardy w projektowaniu tego jakże ważnego elementu firmy.

Projektowanie graficzne firmowego logo powinno opierać się na kilku podstawowych zasadach, wśród których należy wymienić:

  • używanie maksymalnie trzech kolorów (zbyt duża ilość barw stworzy wrażenie przeładowania),
  • unikanie barw ponurych i rażąco jaskrawych,
  • używanie jednego lub maksymalnie dwóch krojów pisma (wiele czcionek wywoła poczucie chaosu),
  • dopasowanie kroju pisma do charakteru firmy (na przykład dynamiczne przedsiębiorstwa sportowe mogą sięgnąć po czcionki z wyraźnie zarysowanymi krawędziami),
  • umieszczanie tylko niezbędnych elementów (co ma wpływ na prostotę projektu),
  • projektowanie w technice wektorowej (co umożliwia skalowanie grafiki),
  • używanie nieskomplikowanych i łatwych w odbiorze obrazów (co podnosi poziom rozpoznawania i zapamiętywania).

Nie bez znaczenia jest także zasada mówiąca o tym, iż projektowanie graficzne wizytówki firmowej powinno być oryginalne i niepowtarzalne. Nie do przyjęcia są praktyki kopiowania z innych projektów bądź wykorzystywania motywów z już istniejących grafik.

Add ping

Trackback URL : http://kochamprojektowac.pl/trackback/14

Page top