Najlepsze programy do grafiki komputerowej

Grafika komputerowa jest jedną z dziedzin informatyki. Zajmuje się ona wykorzystywaniem specjalnych technik komputerowych w celu odzwierciedlania rzeczywistości lub twórczości artystycznej. Jest to dział, który zajmuje się również obróbką zdjęć i tworzeniem grafiki.

Jakie programy graficzne zasługują na uwagę?

Jako grafik zajmujący się reklamą, miałem do czynienia z wieloma programami do obróbki graficznej i z czystym sumieniem mogę polecić kilka z nich. Obsługa niektórych wymaga wprawy, w zamian za niezwykłe możliwości, a inne są dostępne za darmo, lecz z ograniczonym polem do popisu. Wszystko zależy od potrzeb, wymagań i oczekiwań co do programu.

Najbardziej popularnym i cenionym przez grafików jest oczywiście program Adobe Photoshop. Zawiera przyjazne menu, umożliwiające łatwą regulację konkretnych parametrów. Zaskakuje wszechstronnymi możliwościami - umiejętny grafik z pewnością wyczaruje w nim cuda! Możliwości te jednak są okupione ceną i koniecznością stałego opłacania abonamentu. Dlatego nie polecam go do okazyjnej pracy. Photoshop przeznaczony jest raczej dla osób, które zajmują się grafiką na co dzień lub zawodowo.

Jeśli chodzi o darmowe programy graficzne, znanym i wartym uwagi jest program GIMP. Być może nie ma on tylu możliwości co te profesjonalne, ale na początek sprawdzi się idealnie. Z łatwością można wykonać w nim podstawowe czynności graficzne, takie jak retusz i edycja zdjęć. Ponadto obsługuje warstwy i maski warstw, a w swoim panelu posiada rozbudowane narzędzia, filtry i opcje modyfikacji obrazu. Z łatwością pozwala osiągnąć efekty takie jak rozmycie, wyostrzanie, czy chociażby rzucanie cienia.

Swoją przygodę z grafiką zaczynałem od najprostszych programów i to polecam każdemu. Kiedy już nabierze się wprawy, oczywiście warto zakupić te droższe i z ich pomocą dalej podnosić swoje umiejętności.

Add ping

Trackback URL : http://kochamprojektowac.pl/trackback/51

Page top